Home      About      Projects      ContactStrážky mansion audio tour, Slovak National Gallery


An audio tour of Strážky mansion, north Slovakia, produced for the Slovak National Gallery. The tour guides you through the 15th century mansion house and its 19th century English landscape gardens, blending field recordings from each location with narration to retell some of the stories of two of the mansion’s last inhabitants: Ladislav Medňanský (1852-1919) and his niece Margita Czóbelová (1891-1972), who were both artists.
The tour can be listened to via a mobile app (available on iTunes and Google Play), by streaming it on this website (the mansion tour is here and the gardens tour is here), or by downloading the tracks here. There is also a dedicated website for the tour here.
Please note: the tour narration is in Slovakian, and makes most sense when listened to in situ.

Soudwalk Strážky je aplikácia pre mobilné zariadenia, ktorá vás kaštieľom Strážky prevedie prostredníctvom krátkych audio-príbehov. Ožijú v nich postavy významných obyvateľov kaštieľa – „čudáckeho“ maliara Ladislava Medňanského, jeho príbuznej a poslednej pamätníčky starých čias, barónky Margity Czóbelovej.
V príbehoch sa realita prelína s fikciou: na prízemí kaštieľa sa pred vami pohádajú postavy z portrétnej galérie, v parku sa od sôch dozviete o zakázanej láske Medňanského. Jeho peripetie na vojenskom fronte vám prerozprávajú stromy v parku a život barónky priblíži jej opatrovateľka, pani Milistenferová zo Spišskej Belej.
Zvuky sprevádzajúce príbehy boli zaznamenané v priestoroch kaštieľa a v jeho bezprostrednom okolí. Na niektorých zastávkach „ozvučujú“ obraz alebo pohľad z okna, v iných dotvárajú atmosféru prostredia. Sú rovnako dôležité ako postavy a ich príbehy, pre najlepší zážitok odporúčame zapožičať si v kaštieli kvalitné slúchadlá.
Zastávky sú rozdelené na dve časti. V parku sa nechajte viesť rozprávačmi príbehov a jednoduchou mapkou, v kaštieli vám pri orientácii pomôže lektor. Príbehy z parku sú dostupné pre všetkých, príbehy z kaštieľa len pre platiacich návštevníkov.Credits
Concept: Jonathan Prior and Katarína Fitková
Producers: Barbara Jurinová and Michal Čudrnák (SNG)
Sound recording, editing and sound design: Jonathan Prior
Screenplay: Katarína Fitková
Voice actors: Helena Čertíková, Miriam Kalinková, František Kovár, Dušan Szabó
Studio engineer: Ladislav Borš
App developer: Igor Rjabinin (SNG)
Graphic designer: Braňo Matis (SNG)
Trailer: Anton Kajan (SNG)
Technical cooperation: Katarína Beňová (19th century curator, SNG) and Mária Šelepová (Strážky mansion manager, SNG)
Special thanks to Mária Milistenferová, nanny of Margita Czóbelová, for allowing us to interview her for the tour, and to the National Film Archive of the Slovak Film Institute in Bratislava, for the use of archival material from Alain Robbe-Grillet’s 1968 film The Man Who lies.

Mark